Kitaplar

Kitaplar Hakkında
Her Şey

Kitap tanıtımları, yorumlar, kişisel kütüphane oluşturma.

Web Sitemiz Yenilendi

Web Sitemiz Yenilendi

    Ziyaretçilerimizin yıllardır ziyaret ettiği, kitaplar ve kitap dünyası hakkında ilginç yazıların yayınlandığı web sitemiz yenilendi. Günün şartlarına daha uygun hale getirildi. Kişisel kütüphanenizi oluşturmak yanında kitap tanıtımlarını yapabilmeniz için düzenlemeler yapıldı. devamı »

Kitabın Tarihçesi

Kitabın Tarihçesi

    İlk yazılar taş ve ağaç kabuklarına yazıldı. Sonraları Mısır'da papirüs bitkisinin saplarından yapılan kağıtlar kullanıldı. Çin'de bugünkü kağıt kullanılmaya başlandığı dönemlerde Roma'da parşömen kullanılmakta idi. devamı »

e-kitap

e-kitap

     e-kitap elektronik ortamda hazırlanmış ve yine elektronik ortamda okunabilen dosyalardır. Aslında Bilgisayar teknolojisinin multimedya teknolojisinden yararlanarak okunabilenin ötesinde izlenebilme ve dinlenebilmesi de mümkündür. Bilgisayarlarda izlenebileceği gibi bu amaçla üretilen araçlar da kullanılabilmektedir. devamı »

Matbaanın Tarihçesi

Matbaanın Tarihçesi

    Çin’de milattan önce 13. Yüzyılda başlayarak kullanılan mührün, matbaanın esin kaynağı olduğuna inanılır. Hatta bazı araştırıcıların mührün ilkel bir matbaa olduğu yönünde yazıları bulunmakta. Ancak bugünkü anlamdaki matbaanın yine Çin’de milattan sonra 593’te geliştirildiği kabul edilir. devamı »

Kitaplar

Neandertal

Dimitra Papagianni , Michael A. Morse
Neandertal

 "Neandertallerin hikâyesi, yeni keşifler ve değer yargılarını altüst eden bilimsel yenilikler sayesinde değişikliğe uğramıştır. Artık Avrupa’daki evrimlerinin ve Asya’ya yayılımlarının ... devamı »

Şüphenin Tarihi

Sadık Usta
Şüphenin Tarihi

 Düşünce Dünyamızda “Daha Fazlasını Bilme” Kıvılcımının Parladığı İlk Andan Bugüne Felsefenin Öyküsü. İnsanı diğer türlerden ayıran en önemli özelliğin düşünme yetisi olduğunu bilsek ... devamı »

Büyük Selçuklular

Cihan Piyadeoğlu
Büyük Selçuklular

 Doğu İle Batıyı Birleştiren Devlet: Büyük Selçuklular… Selçuklu Devleti’nin kuruluşu, Ortadoğu coğrafyası için değişimin başlangıcını temsil etmesiyle bir milat önemi taşımaktadır. ... devamı »

Dünya Düzdür

Thomas Friedman
Dünya Düzdür

 "Dünya Düzdür: Yirmi Birinci Yüzyılın Kısa Tarihi" New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarlarından Thomas L. Friedman'ın ABD, İngiltere ve dünyanın pek çok ülkesinde en çok satanlar ... devamı »

Yeni Hayat

Orhan Pamuk
Yeni Hayat

 İlk basımı 1994 yılında gerçekleşen “Yeni Hayat” kitabı bir dönem İletişim Yayınları tarafından basılmıştır. Daha sonra 2013 yılı itibari ile YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından yayımlanmıştır. Orhan ... devamı »

Çocuk Vitrinin Önünde Duruyordu

Zeynep Yenen
Çocuk Vitrinin Önünde Duruyordu

 Zeynep Yenen’in, çıkış noktaları aynı paragraf olan bağımsız öykülerinden oluşmuş, “adam”, “kadın’’ ve son olarak “çocuk’’ özneleri ile üçleme halini alan öykü kitaplarının sonuncusu ... devamı »

Kitapları Kurtaran Kedi

Sosuke Natsukawa
Kitapları Kurtaran Kedi

 “Kitapların yüreği vardır,” dedi kedi birden. “Kitaplar oldukları yerde kaldığı sürece, yalnızca kâğıt tomarından öteye geçmez. Muazzam güç harcanan şaheserler bile, muhteşem öykülerin ... devamı »

Köleler ve Efendiler

Hamza Yardımcıoğlu
Köleler ve Efendiler

 1960’larda, maaşıyla 28 adet Cumhuriyet altını alan bir memur, bugünlerde sadece 3 tane alabiliyor. Yani insalık, “gizli efendileri” tarafından giderek daha fazla köleleştirilmeseydi, ... devamı »

Felsefenin Kısa Tarihi

Nigel Warburton
Felsefenin Kısa Tarihi

 Felsefe gerçekliğin doğası ve nasıl yaşamalıyız sorularıyla başlar. Felsefenin Kısa Tarihi, görünüş ve gerçek, benliğin doğası, tanrının varlığı ve hem birey hem de toplumun bir üyesi ... devamı »

Eğitim Üzerine

Zygmunt Bauman
Eğitim Üzerine

 Elinizdeki kitap çağımızda gerek kendisinin gerek ailesi ve çocuklarının geleceği için kaygılanan sayısız insan için değerli tartışmalar içeriyor. Çağımızın en önemli düşünürlerinden ... devamı »